poniedziałek, 18 lipca 2016

Przerabiamy nowe na stareLubię drewno jako materiał budowlany i wykończeniowy. Stare belki i deski po przeszlifowaniu i zaolejowaniu wyglądają fantastycznie.  Nie zawsze jednak zachowanie tylko „starego” jest możliwe, czasem trzeba dołożyć coś zupełnie nowego.  Zanim świeżutka, jaśniutka deska stanie się podobna do pozostałych minie wiele lat, więc jeśli różnica jest znacząca po prostu sztucznie postarzam drewno. Tak było w przypadku długiego parapetu, który kolorystycznie mocno odbiegał od drewnianych ścian dookoła. 

jasny parapet i ciemne stare drewno nad oknem

Przyciemnić drewno można bardzo łatwo i szybko woskiem lub bejcą.  Ich zaletą jest m.in. to, że pozwalają osiągnąć równy, jednolity kolor. Przy meblach jest to doskonały sposób na uzyskanie pięknego wyglądu. Bejcy olejowej użyłam też do uzyskania jednolitego koloru desek na zewnątrz domu. W przypadku parapetu oba rozwiązania z góry wykluczyłam, bo taki (całkiem ładny przecież!) wygląd pociągniętych bejcą olejową desek nie przypomina prawdziwych, starych dech jakie mam na ścianie obok okna.

stare deski szlifowane i olejowane

nowe deski barwione lazurą (bejcą) olejową
W starym drewnie kolory są niejednolite, pojawiają się i brązy i szarości a nawet czarny. Poza tym, co widać porównując zdjęcia powyżej, w drewnie, które starzało się naturalnie najciemniejsze są twarde części drewna, w przypadku bejcy jest odwrotnie – najbardziej zakolorowane są miękkie części. 

stare olejowane deski skrzyni

nowe bejcowane deski podbitki
Różnica niby niewielka, ale jednak zauważalna. Dlatego do postarzenia parapetu użyłam starego sposobu z octem i wełną stalową. Po jej zastosowaniu mój jasny parapet nabrał kolorów.
Bejcę octową przygotowuje się bardzo prostym i tanim sposobem. Do słoika wlewamy ocet i wrzucamy wełnę salową. Po mniej więcej 24 godzinach bejca jest gotowa. Na tym etapie zwykle zawartość słoika nadal jest przezroczysta, ale pomalowane nią drewno szybko ciemnieje. Moja już sobie trochę postała, więc jej kolor był intensywnie brązowy. Dolałam do niej wody, żeby nie była zbyt mocna. 


Praca z taką bejcą jest pełna niespodzianek. Każdy rodzaj drewna reaguje inaczej, pojawiają się miejsca mniej i bardziej wybarwione, a i uzyskane kolory nie zawsze można przewidzieć.  Najlepiej przed przystąpieniem do pracy zrobić sobie próbę na kawałku odpadowej deseczki. Drewno samoczynnie ciemnieje nawet przez kilka godzin, więc efekt może być zupełnie inny po kwadransie i po godzinie. Podobnie jak w przypadku bejc tradycyjnych jeśli efekt ma być równy najlepiej nakładać preparat tamponem a nie pędzlem. Mnie ew. ślady pędzla nie przeszkadzały, bo przecież chciałam uzyskać efekt starego, nadgryzionego zębem czasu drewna.


Po kilkunastu minutach przetarłam parapet wilgotną ścierką i po wyschnięciu zaolejowałam. Użyłam oleju do podłóg, bo akurat byliśmy w trakcie zabezpieczania podłogi ;)


 Dla przypomnienia tak było przed


A tak jest teraz

No i mam nowe -stare dechy. Tu jeszcze jedna podpowiedź: bardzo ładny efekt daje woskowanie na biało takiego drewna. Przedmiot w ten sposób wykończony wygląda jak bardzo stary, ługowany lub bielony.

7 komentarzy:

 1. Parapet wygląda po postarzeniu pięknie. Nigdy nie słyszałam o bejcy octowej a jak widać jest świetna.
  Aga! Podczytuję:) często Ciebie, bo świetnie piszesz o pracy z drewnem, a ja nic o takowej nie wiem. Czy mogłabyś mi doradzić, jak pielęgnować sosnowe meble woskowane? Rok temu kupiłam sobie cudowną szafę i biurko - meble nowe, sosnowe, tylko woskowane. Nie wiem czy mam je co jakiś czas woskować, czy nie. Czyszczę je tylko miękką ściereczką, bo boję się użyć do czyszczenia środków chemicznych. A na rynku są takie do czyszczenia drewna, nawet z woskiem. Można czy nie? Byłabym wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Meble woskowane dobrze jest co jakiś czas na nowo nawoskować (raz w roku będzie ok.). Nie stawiamy na nich rzeczy gorących ani mokrych żeby nie uszkodzić powierzchni. Do czyszczenia można śmiało użyć preparatów do drewna z woskiem.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź:)
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. będzie pięknie :)

  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę! Specjalistka z Ciebie! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście bardzo fajnie to wygląda:)

  OdpowiedzUsuń